آشنایی با تکنولوژی HPE Smart Array

منتشرشده توسط سهیل نوروزی در تاریخ

شرکت HP از سال ۱۹۸۹، در زمینه سیستم‌های RAID پیشرو بوده و آن را توسعه داده است. تنها سرورهایی را دارد که راهکارهای تمام و کمالی در زمینه ذخیره‌سازی ارایه داده است.

امروزه RAID یک تکنولوژی استاندارد است که در اکثر ذخیره‌سازهای تحت شبکه و آنلاینِ اطلاعات وجود دارد. کنترلرهای HPE Smart Array از RAIDهای مدل ۰، ۱، ۱۰، ۵ ،۶، ۵۰ و ۶۰ پشتیبانی می‌کنند. از اطلاعات، محافظت کرده و امکان اصلاح آرایه را بدون آن که وقفه‌ای در دسترسی به داده‌ها پیش بیاید، فراهم می‌کند.

این کنترلرها قادر به کارهای زیر هستند:

 1. مانیتورینگ فعالیت I/O
 2. پیگیری پارامترهای کلیدی
 3. پیش‌بینی مشکلات سیستم
 4. انجام اصلاح مشکلات
 5. انجام ریکاوری اتوماتیک
 6. مدیریت خطا
 7. محافظت در برابر Downtime

نکته مهم این که دیتا بین سرور و استوریج خارجی و بین مدل‌های مختلف HPE Smart Array Controller منتقل می‌شود بدون آن که وقفه‌ای در سیستم پیش بیاید.

این کنترلرها دارای پردازنده، Cache و درایو است تا بتواند بهترین کارایی را در RAID فراهم کند. بعلاوه با هارد درایوهای مورد استفاده (SAS یا SATA) هماهنگ هستند تا نرخ خطا و از دست دادن دیتا را کاهش دهند. موتور چند پردازنده و چند هسته ای آرایه هوشمند، سیستم RAID را کنترل می‌کند. کنترلرهای کنونی از پردازنده RAID-on-Chip یا RoC تعبیه شده استفاده می‌کند که فرکانس ۶۰۰ MHZ را داراست.

سیستم‌عامل های کنونی از RAID پشتیبانی می‌کنند که نرم‌افزار RAID نامیده می‌شود و کار ایجاد و مدیریت درایوهای منطقی که سیستم‌عامل ندارند، را به عهده دارد. این نرم‌افزار تنها مقداری از منابع سرور را در اختیار می‌گیرد و در عوض کارایی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

معمولا سرورهای HP همراه با سخت‌افزار کنترلر آرایه هوشمند فروخته می‌شوند تا انواع مختلف RAID پیاده‌سازی شود. ACU یا
HPE Array configuration Utility یکی از ابزارهایی است کهHP  در اختیار شما قرار می‌دهد تا بتوانید پیکربندی RAID را روی سرور انجام دهید. این ابزار در محیطی گرافیگی امکان ایجاد و تغییر در پیکربندی انواع RAID را برای شما فراهم می کنند . شما قبل از نصب سیستم عامل روی سرور خود باید با استفاده از ابزارACU ،RAID  را به صورت سخت افزاری پیکربندی کرده باشید.

تکنولوژی HPE Smart Array

ابزار ACU تنها بر روی کنترلر آرایه هوشمند اچ پی قابل استفاده است. قابل ذکر است این ابزار کنترلر SATA موجود در مادربورد سرور راپشتیبانی نمی‌کند. این نرم‌افزار امکاناتی از قبیل ایجاد و حذفRAID ، ساخت و حذف درایو منطقی، توسعه RAID ، تغییر نوع RAID ، مدیریت درایوها و … را در اختیار شما قرار می‌دهد.

کنترلرهای Smart Array دارای مدل‌های مختلف با کارایی‌های متفاوت است. نام هر مدل از این کنترلرها معمولا با یک حرف مانند P شروع می‌شود، در ادامه عددی سه رقمی مانند ۴۲۰ و در انتها نیز یک حرف دیگر قرار می‌گیرد. پس در کل، این کنترلرها ۵ کاراکتر دارند مانند P440i.

هر کاراکتر درنام کنترلر آرایه هوشمند، مشخص کننده چیست؟

کاراکتر اول:

سری H، B و P.

کاراکتر دوم:

۲: Base

۴: Mainstream

۷: مخصوص Blade

۸: مخصوص DL/ML

کاراکتر سوم:

۰: SAS 3G

۱: SAS 6G

۲: Gb/s

۳: SAS 12G with HP Secure encryption

۴: SAS 12G for G9

کاراکتر چهارم: مشخص کننده نوع پورت

۰: پورت Internal

۱: پورت External

۲: یک پورت Internal و یک پورت External

۴: مخصوص Blade 460c

۶: مخصوص Blade 660c

کاراکتر پنجم: برای Media

i: Integrated

m: Mezzanine

br: Flexible controller for Blade

ar: Flexible controller for ML/DL

جمع‌بندی

به طور کلی کنترلرهای HP Smart Array راهکارهای قدرتمند I/O هستند که جزو اکثر تجهیزات ذخیره‌سازی قرار می‌گیرند و راهکارهایی را برای این ۴ نیاز اولیه و اساسی ذخیره‌سازها فراهم می‌کنند:

 1. رشد ظرفیت
 2. کارایی بالا
 3. دسترسی به دیتا
 4. قابل مدیریت بودن

سهیل نوروزی

من یه گیک علاقه مندئ به تکنولوژی هستم. فردی خلاق، خوش زوق و همیشه آماده برای یادگرفتن. از بچگی با خانواده ویندوز قد کشیدم و بزرگ شدم. در نوجوانی به دنیای متن باز و لینوکس علاقه مند شدم و بعدا نیمچه گازی هم به اپل زدم. به زبان انگلیسی مسلط هستم وعلاقه مندم چیزهای بیشتری یادبگیرم و تجربیات و دانسته هایم را با بقیه افراد به اشتراک بگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *