آموزش متقاعد کردن دیگران

منتشرشده توسط سهیل در تاریخ

توسعه توانایی های مرتبط با متقاعد کردن دیگران به شما کمک می کند که  هم در کسب و کارتان و هم در روابط شخصیتان پیشرفت کنید. چه بخواهید یک مشتری را متقاعد سازید که خرید بزرگی انجام دهد و چه والدینتان را متقاعد کنید تا برای تعیطلات آخر هفته تا دیروقت بیرون بمانید. با یادگیری ساخت یک مذاکره قوی، شکل دادن بدان و درک شخصی که در حال مذاکره با او هستید، می توانید تا هر شخصی را بر سر هر موضوعی متقاعد سازید. برای آموختن متقاعد کردن دیگران در هر زمینه ای در ادامه با ما همراه باشید

ساخت یک مناظره خوب


۱تکلیفتان را انجام دهید

در ابتدا اطمینان حاصل کنید که دیدگاه خود را درک می کنید. چه آن یک مسئله ذهنی مانند انتخاب بین این که فیلم  Goodfellas بهتر است یا فیلم Godfather باشد و چه آن متقاعد کردن والدینتان برای این که تا دیر وقت بیرون بمانید باشد و چه آن بحث درباره یک مساله اخلاقی مانند موضوع اعدام باشد. اگر فروشنده چیزی مانند ماشین هستید، لازم است تا از همه مواردی که به فروش ماشین مرتبط هستند آگاهی داشته باشید. به همین ترتیب، باید همه چیزهای لازم درباره اتومبیل های دیگری را  که رقیب ماشین شما به حساب می آیند را بدانید.

۲شرایط مناظره را تعیین کنید

برای برخی مناظرات خاص ممکن است که به دانشی بیش از حقایق در حال حاضر احتیاج داشته باشید. اگر سعی بر مطرح کردن این دارید که برج ایفل یک اثر نمادین است، دیگر وقتتان را صرف این که آیا این برج زیباست و یا خیر نکنید. شرایطتتان را تعیین کنید. آیا این مناظره درباره یک موضوع اخلاقیست؟ آیا موضوعی وابسته به علم زیباشناسی است؟ آیا موضوع مرتبط به حقوق  آزادی های شخصیست؟ به عنوان مثال، اگر می خواهید کسی را قانع کنید که مجسمه آزادی از برج ایفل بهتر است، باید به اندازه کافی در مورد  مباحث معماری و زیبایی شناسی اطلاعات داشته باشید تا بتوانید درباره آن ها بحث کنید.


بهترین کتاب های آموزش مذاکره


همچنین باید اطلاعاتی درباره حقایق موجود نیز داشته باشید، اطلاعاتی از قبیل این که  هر کدام از این برج ها چه ارتفاعی دارند، سازنده  هر کدام از آن ها کیست؟ و به طور کلی از چه معیارهایی برای مقایسه کردن گزینه های مورد نظر باید استفاده شوند؟

۳دلایل خود را بسط دهید

انجام یک مناظره خوب شبیه ساخت یک میز است. مسلما می خواهید که از موضوع اصلی بحثتان با دلایلق قانع کننده حمایت کنید. درست مانند یک میز که توسط پایه هایش نگه داشته می شود. اگر این استدلال ها و دلایل حمایت کننده کافی ندارید، میزتان فقط مانند یک قطعه چوب است. همان طور که زمان ارایه یک مقاله، باید بیانیه تهیه کنید، باید نکته اصلی را که سعی بر توضیح دادن آن و جمع آوری شواهد حمایتی برای آن دارید را تعریف و بیان کنید. بالفرض اگر هدفتان ثابت کردن این است که “هنر مدرن خسته کننده است.”  با خود فکر کنید که دلایل شما برای این بیانیه چیست؟ آیا استدلالتان بر اساس انگیزه هنرمندان است؟ شاید هم استدلالتان برگرفته از عدم محبوبیت در میان افراد “عادی” است؟ پس ظاهر شدن با دلایل و نکاتی که مد نظرتان است حضوری قدرتمند تر را برایتان رقم خواهد زد.

۴خود را با  استفاده از مثال های زنده و شواهد واقعی از استدلال هایتان حمایت کنید

شما باید از جزئیات برجسته و فراموش نشدنی که ترسیم کننده نظر شما هستند استفاده کنید. اگر می خواهید تا کسی را متقاعد کنید که گروه Beatles  بزرگترین گروه از گذشته تا به حال بوده است، این که نتوانید حتی اسم یکی از آلبوم های آن ها را به یاد بیاورید و یا مثلا حتی به یکی از آهنگ های آن ها گوش نکرده باشید و نتوانید بدان اشاره کنید،  قطعا شما را  شرایط سختی قرار خواهد داد.

۵یک اینچ بدهید و یک مایل بگیرید

پذیرفتن یک نکته کوچک از جانب طرفی که با او مذاکره می کنید و نشان دادن این که می توانید ذهنیتتان را تغییر دهید و این که نقاط مشترکی با هم دارید، می تواند افکار طرف مقابلتان را به شما نزدیک کند. اگر بتوانید تسلیم پذیرش برخی نکات خاص از بحثتان شوید تا در موضوع کلی بحث را ببرید، در موقعیت قوی تری نسبت به طرف مقابلتان قرار خواهید گرفت. تفاوت گفت‌و‌گو و مناظره در این است که مناظره باعث  بالا گرفتن کمک از عقلانیتی در  گذشته کسب کرده اید شده است. در مناظره فرد محتاج به حمایت از جانب کسی نیست و در واقع آماده دفاع از حرف هایش است. مسلما هیچ کدام از طرفین نمی خواهند که اشتباه کنند و می خواهند تا زمانی که طرف را متقاعد سازند مناظره را ادامه دهند.

مناظره تان را طراحی کنید


۶همان قدر که در کتقاعد کردن جسارت دارید، اعتماد به نفس داشته باشید

همه افراد به داشتن اعتماد به نفس علاقه مندند و هیچ چیز بیشتر از ارایه نظرتان همراه با یقین و جسارت برگرفته شده از ارایه مدرک، باعث تقویت  توانایی شما در ارایه نظرتان نخواهد شد.


چگونه یک مذاکره کننده حرفه ای شویم ؟


اهمیتی ندارد که می خواهید چه چیزی را ثابت کنید، اگر بدان اعتقاد داشته باشید، خودتان به موجه بودن دلیلتان کمک کرده اید. جسور بودن به معنای داشتن حالت تهاجمی و بی وقفه صحبت کردن نیست، به خودتان اجازه دهید که به عنوان یکی از طرفین مذاکره اعتماد به نفس داشته و نسبت به پیشنهادات پذیرا باشید. با استفاده از مثال‌های خوب و استدلال های محکم، خود را به عنوان یک متخصص در موضوع مورد بحثتان نشان دهید و از این طریق باعث تسهیل در اعتماد طرف مقابلتان به شما شوید. برای متقاعد کردن طرف مقابلتان نسبت به معتبر بودن دیدگاه شما درباره  گروه Beatles، پس باید طوری رفتار کنید که این طور به نظر برسد که زمانی که صحبت از موسیقی می شوید، شما نسبت به  آن چه که از آت صحبت می کنید آگاهی دارید.

۷مذاکره را شخصی کنید

در حالی که ارایه شواهد و مدارک قصه مانند می تواند به منزله یک اشتباه منطقی در نظر گرفته شود، اما می‌توانید تا با تعریف یک قصه یا مساله شخصی و مرتبط با موضوع،  احساس همدلی و ترحم را در طرف مقابل تشویق کنید. این روش لزوما  به معنای “اثبات” آن چه شما می گویید نیست. اما ممکن است که به اندازه کافی قانع کننده باشد. اگر می‌خواهید کسی را قانع کنید که مجازات اعدام قانونی اشتباه است، باید سعی کنید تا احساس پایبندی اخلاقی را روشن کنید و آن بحث را تبدیل به یک استدلال ذاتی عاطفی کنید. داستان های افرادی را که اشتباها به زندان افتاده اند و اعدام شدند را با لحنی که باعث جریحه دار شدن احساس طرف مقابلتان می شود تعریف کنید و تاکیدتان را بر روی غیر انسانی بودن سیستم حاضر بگذارید.

۸آرام بمانید

جار و جنجال راه انداختن مانند یک دیوانه، راهی نادرست برای متقاعد کردن طرف مقابلتان در اثبات درست بودن نظرتان است. داشتن اعتماد به دلایل و جنبه‌های فکری که از خود مطرح می کنید، متقاعد کردن طرف مقابلتان را برایتان آسان تر می کند.

درک طرف مقابلتان


۹ساکت باشید و گوش کنید

لزوما کسی که در یک مناظره بیشتر از طرف مقابل صحبت می کند، برنده نیست و نمی تواند سایرین را متقاعد سازد. در واقع یادگیری گوش دادن مودبانه، کم مصرف ترین روش ها برای انجام یک مذاکره است. در حالی که شاید این راه روشی فعال برای متقاعد کردن طرف مقابلتان به نظر نرسد، دادن وقت برای درک نظرات دیگران به شما این امکان را می دهد که آن ها را نسبت به برخی پیشنهاداتان متقاعد سازید. یاد بگیرید که اهداف، باورها و انگیزه های آن ها را که علت دیدگاهشان هستند را تشخیص داده و درک کنید.

۱۰با طرف مقابلتان مودبانه رفتار کنید

در حین مناظره تماس چشمیتان را حفظ کنید و از تن صدای معمولی استفاده کنید و سعی کنید تا آرامشتان را حفظ کنید. سوالاتی بپرسید و زمانی که طرف مقابلتان پاسخ می دهد، گوش دادن فعال (آگاهانه) را با خود تمرین کنید. هیچ وقت وسط جمله طرف مقابلتان نپرید و همیشه مودب باشید. ایجاد احترام متقابل حیاتی است. هرگز نمی توانید کسی را که اعتقاد دارد که شما به او احترام نمی گذارید را در هر موضوعی متقاعد سازید. پس به طرف مقابلتان نشان دهید که به او احترام می گذارید و به قدری خوب باشید که احترام او را نیز جلب کنید.

۱۱اعتراضات و انگیزه های طرف مقابلتان را شناسایی کنید

اگر بدانید که طرف مقابلتان چه می خواهد، امکان دارد بتوانید آن چیز را برای او فراهم کنید. هنگامی که شما انگیزه های قرار گرفته در پشت دیدگاه او را شناسایی می کنید، می توانید تا بیانتان را به نحوی بهتر که برای طرف مقابلتان قابل درک باشد تغییر دهید. به عنوان مثال مذاکره در مورد کنترل اسلحه در برخی کشورهای خارجی، ممکن است بر مسائل بزرگ‌تری از قبیل آزادی و مسئولیت شخصی متمرکز باشد. به جز موارد خاص، مسائل را مورد بحث قرار دهید. از طرف مقابلتان سوالاتی بپرسید تا او را متوجه شکاف های موجود در طرز تفکرش که شما متوجه آن ها شده اید بکنید.

۱۲اعتماد شخص را به دست آورید تا در متقاعد کردن او پیروز باشید

گاهی اوقات همبستگی و ارتباط گرفتن با دیدگاه‌های طرف مقابلتان، به منزله تصدیق او در مواقعیست که ضرورت دارد. اما حواستان به تغییر دادن ذهنیت طرف مقابلتان باشد. اگر آن ها را به یک گوشه ای از منطق بکشانید نمی‌توانند از آن فرار کنند، شما در متقاعد کردن آنها موفق بوده اید. آن ها قبول کرده اند که با شما موافقت کنند و ذهنیت خود را تغییر دهند، البته اگر در عین حال سخنوری مودب باشید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *