بازیابی Object های حذف شده در Active Directory

منتشرشده توسط سهیل نوروزی در تاریخ

active-directory-onetwork

ممکن است روزی به صورت اتفاقی یکی از object های Active Directory را پاک کنید و مجبور باشید آن را بازیابی کنید زیرا object جدید sid جدید تولید میکند و تنظیمات جدید میخواهد . برای این مورد در ویندوز سرور نگارش ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ شما ۲ راه حل متداول خواهید داشت. یکی استفاده از قابلیت Active Directory Recycle Bin که میبایست پیش از حذف object ، در اکتیو دایرکتوری فعال شده باشه و بازیابی object مورد نظر از قسمت Deleted Objects و دیگری استفاده از فایل های پشتیبان ( Backup ) که از اکتیو دایرکتوری تهیه کردید و سپس بازیابی object حذف شده در حالت Active Directory Safemod و استفاده از ابزار WBAdmin.exe که این خود آموزش جدایی رو مطلبه.

با همه این تفاسیر شما ممکن هست در شرایطی قرار بگیرید که استفاده از دو راه حل ذکر شده امکان پذیر نباشه به این معنی که شما نه فایل پشتیبانی از اکتیو دایرکتوری خود تهیه کرده اید و یا نسخه ای که در حال حاضر در دسترس شما هست به قبل از تاریخ حذف object مربوط میشه و نه قابلیت Active Directory Recycle Bin رو فعال کرده اید. در این حالت شما میتونید از ابزار قدرتمند ldp.exe استفاده کنید. با این پیش زمینه سراغ آموزش خواهیم رفت که همه آبجکتهای حذف شده پس از حذف به طور کامل از دیتابیس اکتیو ایرکتوری حذف نشده و اکتیو دایرکتوری اونهارو در یک Container ویژه برای یک مدت زمان محدودی نگهداری خواهد کرد که در نسخه های مختلف ویندوز سرور متفاوت هست. ( در حالت پیش فرض ۱۸۰ روز )

ویندوز سرور در این آموزش Server 2012 R2 در نظر گرفته شده:

۱- در کنسول Active Directory Users and Computers یک User account ایجاد کرده و اون رو حذف کنید.

بازیابی Object های حذف شده در Active Directory

۲- دستور ldp.exe رو در پنجره Run اجرا کرده تا کنسول LDAP نمایان بشه. از منوی Connection گزینه Connect رو انتخاب کرده و در پنجره باز شده نام سرور DC Root رو با فرم FQDN و پورت ۳۸۶ وارد کنید:

d2

بازیابی Object های حذف شده در Active Directory

۳- مجدد از منوی Connection اینبار Bind رو کلیک کرده و روی پنجره ی ظاهر شد دکمه ok رو کلیک کنید.

بازیابی Object های حذف شده در Active Directory

۴- از منوی Options گزینه Controls رو انتخاب کنید و در پنجره باز شده در قسمت Load Predefine گزینه Return Deleted Objects رو انتخاب کرده و ok کنید:

بازیابی Object های حذف شده در Active Directory

۵- از منوی View گزینه Tree رو انتخاب کنید و در پنجره باز شده عبارت صحیح را تایپ کنید :

بازیابی Object های حذف شده در Active Directory

۶- از ساختار درختی گزینه deleted objects رو انتخاب و دوبار کلیک کنید و کاربری که در مرحله اول حذف کردیم پیدا کرده روی اون راست کلیک کنید و گزینه Modify رو انتخاب کنید:

بازیابی Object های حذف شده در Active Directory

۷- در قسمت Attribute گزینه isDeleted رو وارد کنید و سپس Delete رو از قسمت Operation انتخاب کرده و دکمه Enter رو کلیک کنید تا گزینه isDeleted وارد قسمت Entry List بشه:

بازیابی Object های حذف شده در Active Directory

۸- دوباره در قسمت Attribute اینبار گزینه distinguishedName رو وارد کنید. در قسمت Value میبایست DN یا همان Distinguished Name آبجکتی که حذف شده رو وارد کنید. برای راحتی کار از اونجایی که DN این آبجکت شما با DN آبجکتهایی که در Container مشابه قرار دارن بسیار شبیه هست ( به غیر از پارامتر CN ) شما میتونید از کنسول Active directory users and computers در Container مورد نظر وارد properties یکی از user account ها شده و از سربرگ Attribute Editor گزینه ی distinguishedName رو پیدا کنید. فراموش نکنید که این سربرگ تنها در حالتی که از منوی View در کنسول Active directory users and computer گزینه ی Advanced feature رو انتخاب کرده باشید ظاهر خواهد شد. سپس گزینه Replace رو در قسمت Operation انتخاب کنید و دکمه Enter رو کلیک کنید. در نهایت گزینه Extended رو هم تیک بزنید و دکمه ی Run رو کلیک کنید:

بازیابی Object های حذف شده در Active Directory

پس از اتمام مراحل، در حال حاضر آبجکت مورد نظر شما بازیابی شده و شما میتونید اون رو در کنسول Active Directory users and computers مشاهده کنید. فراموش نکنید اگر کنسول شما در پیش از انجام این مراحل فعال و باز بوده اون رو یکبار Refresh کنید تا آبجکت شما نمایان بشه.

منبع:

 


سهیل نوروزی

من یه گیک علاقه مندئ به تکنولوژی هستم. فردی خلاق، خوش زوق و همیشه آماده برای یادگرفتن. از بچگی با خانواده ویندوز قد کشیدم و بزرگ شدم. در نوجوانی به دنیای متن باز و لینوکس علاقه مند شدم و بعدا نیمچه گازی هم به اپل زدم. به زبان انگلیسی مسلط هستم وعلاقه مندم چیزهای بیشتری یادبگیرم و تجربیات و دانسته هایم را با بقیه افراد به اشتراک بگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *