چگونه استوریج مناسب کسب و کار خود را انتخاب کنیم؟

منتشرشده توسط سهیل نوروزی در تاریخ

بر اساس آمار، میانگین حجم اطلاعات روی کره زمین تا سال ۲۰۲۰ چیزی حدود ۴۰٫۰۰۰ اگزابایت (EB) خواهد شد و اگر آن را به طور مساوی بین ساکنین زمین تقسیم کنیم، سهم هر فرد حدوداً ۵٫۲ ترابایت است. روشن است که این حجم عظیم اطلاعات نیاز به حجم عظیم تری از دستگاه‌ها برای ذخیره سازی به وجود می آورد. دقیقاً به همین علت، انتخاب راهکاری مناسب برای ذخیره سازی اطلاعات یک سازمان از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است.

طبق قانون مور هر دو سال یکبار تعداد ترانزیستورهای موجود در هر قطعه سخت افزاری دو برابر می شود. در واقع می توان چنین نتیجه گرفت که قدرت پردازشی کامپیوترها افزایش چشم گیری دارد و به تبع آن با افزایش حجم اطلاعاتی که نیاز به ذخیره سازی دارند اتفاقی مشابه برای دستگاه‌های ذخیره ساز اطلاعات هم در حال وقوع است.
بر اساس آمار، میانگین حجم اطلاعات روی کره زمین تا سال ۲۰۲۰ چیزی حدود ۴۰٫۰۰۰ اگزابایت (EB) خواهد شد و اگر آن را به طور مساوی بین ساکنین زمین تقسیم کنیم، سهم هر فرد حدوداً ۵٫۲ ترابایت است. روشن است که این حجم عظیم اطلاعات نیاز به حجم عظیم تری از دستگاه‌ها برای ذخیره سازی به وجود می آورد. دقیقاً به همین علت، انتخاب راهکاری مناسب برای ذخیره سازی اطلاعات یک سازمان از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است.

به طور کل به ۴ شیوه مختلف می توان اطلاعات را در یک شبکه ذخیره سازی کرد:

 1. ذخیره سازی مستقیم (Direct Attached storage (DAS
 2. ذخیره سازی متصل به شبکه (Network Attached Storage (NAS
 3. شبکه ذخیره سازی (Storage Area Network (SAN
 4. ذخیره سازی فضای ابری

ذخیره سازی مستقیم (Direct Attached storage (DAS

این دسته از دستگاه‌های ذخیره‌ساز مستقیم به سرور متصل می‌شود و می‌تواند از نوع درایوهای داخلی یا خارجی باشد. از انوع رایج این دستگاه می‌توان به هاردهای اینترنال و اکسترنال و انواع DVD ROM و CD ROM اشاره کرد.

انتخاب استوریج مناسب

مزایای DAS

۱٫ این نوع استوریج ها بسیار مقرون به صرفه هستند یعنی اگر بخواهید فضای ذخیره سازی را روی سرور افزایش دهید و منابع در دسترس شما محدود است، قطعاً بهترین گزینه استفاده از راهکار DAS است.
۲- در این نوع از دستگاه‌های ذخیره ساز امکان دسترسی به داده ها در سطح بلوک و فایل وجود دارد و حتی می توان اپلیکشین هایی مانند ایمیل و دیتابیس را نیز مستقیم از روی آن ها اجرا کرد.
۳- در صورتیکه بیشینه کاری را از دستگاه ذخیره ساز شبکه خود انتظار نداشته باشیم، بهترین گزینه موجود DAS خواهد بود.
۴- برخی از انواع DASها توسعه پذیر هستند و شما می توانید این کار را بدون خاموش کردن سرور به راحتی انجام دهید.

معایب DAS

۱٫ همانطور که از نام این استوریج ها بر می آید، استفاده از آن ها تنها برای سرورهای فیزیکی قابل انجام است و به طور مثال برای سیستم های ابری قابل استفاده و پیاده سازی نیستند.
۲- با اینکه امکان توسعه از لحاظ حجم در این دستگاه‌ها وجود دارد، اما در مقام مقایسه با سایر استوریج بسیار محدودتر هستند.
۳- در اکثر موارد در صورت Down شدن دستگاه مادر، امکان دسترسی به اطلاعات موجود روی دستگاه DAS هم از بین می رود البته استثنائاتی نیز وجود دارد.

ذخیره سازی متصل به شبکه (Network Attached Storage (NAS

یک دستگاه ذخیره ساز خارجی است که به طور فیزیکی به شبکه متصل شده و از طریق شبکه های LAN و WAN می توانند با سرور در ارتباط باشند. (بر خلاف DAS)
عموماً سیستم عامل، هارد و واسط مدیریتی این دسته از دستگاه‌ها بر روی آنها از پیش نصب شده است و حداقل برای انتقال سریعتر و بهینه اطلاعات چند پورت گیگ و یا با سرعت بالاتر بر روی آن ها تعبیه شده است.

انتخاب استوریج مناسب

مزایای NAS

۱٫ با توجه به این که درایورها، سیستم عامل، GUI و ما بقی متعلقات این دستگاه‌ها معمولاً به صورت پیش فرض روی آن ها وجود دارد، کار کردن و روش کنترل آن بسیار ساده است.
۲- با توجه به ماهیت NAS که مثل یک سرور امکان نصب روی شبکه را دارد، تقریباً می توان این دستگاه را بدون خاموشی (Down Time) در نظر گرفت که این خود یک مزیت بزرگ برای این نوع دستگاه است.
۳- برای سازمان هایی که قصد اشتراک گذاری فایل را تحت شبکه داشته و بیش از یک سرور در مجموعه دارند ( یعنی ممکن است تعداد Connection زیادی را نیز به همراه داشته باشد) NAS گزینه کاملاً مناسبی است.

معایب NAS

۱- دستگاه‌های NAS از لحاظ کارایی محدود بوده و فقط مخصوص میزبانی فایل ها هستند.
۲- میزان کارایی دستگاه‌های NAS ارتباطی مستقیم به سرعت و محدودیت های شبکه ای قرار دارد که بر روی آن قرار می گیرد و به طور مثال اگر شبکه مادر محدودیت پهنای باند داشته باشد، می بایست در انتخاب راهکار NAS محتاط تر عمل کرد.

شبکه ذخیره سازی (Storage Area Network (SAN

SAN در واقع شبکه ای از دستگاه‌های ذخیره ساز است که به سرورها متصل می شود و داده ها را در سطح بلوک (Block-Level) ذخیره می کند تا مورد استفاده نرم افزارهای نصب شده روی سرورهای این شبکه قرار گیرند.
SAN برای نرم افزارهایی مانند پایگاه داده، امکانی را فراهم می سازد تا فارع از تنظیمات خاص روی آن ها و یا درگیر شدن با قوانین پیچیده اشتراک گذاری، به حجم بیشتری از اطلاعات با سرعت بالاتری دسترسی پیدا کنند.

مزایای SAN

۱٫ دستگاه‌های ذخیره ساز SAN می توانند برای ذخیره سازی پایگاه‌های داده، سرورهای اپلیکیشن، سیستم های خوشه بندی و همپنین فایل سرورها مورد استفاده قرار بگیرند.
۲- زمانیکه کارایی دستگاه‌های ذخیره ساز حائز اهمیت باشد و یا نیاز به استفاده از تکنولوژی های خاص در سیستم ذخیره سازی مثل Replication یا Deduplication و همچنین در دسترس بودن دائم داشته باشیم، SAN مناسب ترین راهکار خواهد بود.
۳- یک شبکه SAN کاملاً مقیاس پذیر است و به راحتی می توان آن را در هر ابعادی گسترش داد و نیز هیچ محدودیتی از لحاظ تعداد درایورهای افزونه به آن وجود ندارد.
۴- علاوه بر موارد فوق با توجه به اینکه این نوع ذخیره سازی برای گسترش و یا پیکربندی RAID نیازی به خاموش کردن سیستم های مرتبط ندارد، می تواند Up Time را به صورت ۱۰۰ درصد تضمین کند.

معایب NAS

 1. در تجهیزات سخت افزاری شبکه هرچه شما کارایی بیشتری را از یک دستگاه انتظار داشته باشید باید هزینه های بیشتری نیز متحمل شوید. از معایب دستگاه‌های SAN می توان به هزینه بیشتری که در مقایسه با سایر دستگاه‌های ذخیره سازی بابت هر گیگابایت می پردازید، اشاره کرد.
 2. در سیستم SAN امکان دسترسی مستقیم به صورت فایل به فایل و یا دایرکتوری وجود ندارد. زیرا فضای ذخیره سازی در شبکه SAN در سطح بلوک بوده و به این شکل نیز به سرورها نمایانده می شود: هرکه بامش بیش، برفش بیشتر
 3. با توجه به اینکه در ذخیره سازیSAN همواره اطلاعات در حال ذخیره سازی روی یک دستگاه واحد است، اگر از خوشه بندی دستگاه‌ها در این شبکه استفاده نکنید، ۲ خطر بزرگ همواره شبکه شما را تهدید خواهد کرد:
 4. امکان بروز نقص در دریافت اطلاعات، زمانیکه چندین هاست (سرور و یا دستگاه‌هایی که به شبکه SAN متصل اند) همزمان به یک بلوک از اطلاعات دسترسی پیدا کنند.
  ۲٫ اگر چند سرور یک بلوک خاص از اطلاعات را به طور مشترک استفاده کنند، امکان خواندن اطلاعاتی که سرور دیگر در حال نوشتن بر روی آن بلوک است را نخواهد داشت.

چگونه استوریج مناسب سازمان خود را انتخاب کنیم؟

با توجه به توضیحات مختصری که ارائه شد، اکنون می توانید با طرح چند سئوال کلیدی دستگاه ذخیره سازی متناسب با نیازهای ذخیره سازی سازمان خود را انتخاب کنید:

سوال اول

به عنوان اولین سئوال باید مشخص نمایید که برای چه منظورهایی نیاز به ذخیره سازی اطلاعات پیدا کرده اید؟ به طور کل ذخیره سازی می تواند به منظورهای زیر صورت بگیرد:

 1. آرشیو اطلاعات: Store Ever Tape
 2. تهیه نسخه پشتیبان و بازیابی اطلاعات: StoreOnce Bakup، StoreOnce VSA، Store Ever Tape
 3. به اشتراک گذاشتن فایل ها: StoreEasy Storage، Disk Enclosure، BladeSystem Storage Blades
 4. شی گرا وابری:  ۳PAR StoreServ Storage
 5. اصلی یا Primary: 3PAR StoreServ Storage، StoreVirtual Storage، StoreVirtual VSA، StoreEasy Storage، MAS Storage، XP Storage، Disk Enclosure.

سازمان شما می تواند مجموعه ای از آیتم های فوق را به طور مشترک نیاز داشته باشد که در آن صورت بهتر است از یک شبکه ذخیره سازی اطلاعات بهره ببرید.

انتخاب استوریج مناسب

سوال دوم

دومین سئوال به نوع اطلاعاتی که قصد ذخیره سازی آنها را دارید باز می گردد. باید مشخص نمود که اطلاعات چقدر دستخوش تغییر و تحول خواهند بود.

اطلاعات به دو دسته تقیسیم می شود:

۱- استاتیک
۲- دینامیک

اطلاعات استاتیک آن دسته از اطلاعاتی هستند که یک بار وارد فضای ذخیره سازی سازمان شده و هرگز (و یا با احتمال خیلی کم) نیاز به تغییر و دستکاری ندارند و این دسته از اطلاعات قرار است فقط از روی شبکه شما خوانده شوند و یا در برخی موارد ممکن است حتی خوانده هم نشود. (اطلاعات آرشیوی مانند فیلم، داده های آماری قدیمی، عکس ها و …)
اگر اطلاعاتی از این دست دارید می توانید از دستگاه‌های Tape استفاده نمایید. این تکنولوژی برخلاف آنچه ممکن است تصور کنید از بین نرفته و همچنان برای ذخیره‌سازی اطلاعاتی که کمترین رجوع به آن ها وجود دارد و صرفاً قرار است که آرشیو شوند بسیار متناسب و مقرون به صرفه است.
با تهیه این دستگاه‌ها حجم زیادی از اطلاعات را با کمترین هزینه آرشیو می کنید. بعلاوه عمر درایوهای Tape نسبت به هاردها بسیار بیشتر است.

در مقابل این دسته از اطلاعات با داده های دینامیک روبرو هستیم که به طور مداوم در حال تغییر و تحول هستند و گاهی در یک بازه کوتاه مدت، چندین بار و توسط چندین کابر مختلف تغییر می کنند.
انتخاب نوع داده ها علاوه بر اینکه به شما در انتخاب راهکار ذخیره‌سازی اطلاعات سازمانیتان کمک می کند، می تواند در انتخاب درایو ( هارد، Tape و …) نیز راهگشا باشد.

سوال سوم

پرسش بعدی که بایستی به آن پاسخ داده شود حجم مورد نیاز شما برای ذخیره سازی اطلاعات سازمان است، انتخاب حجم اطلاعاتی که حداقل تا ۳ سال آینده روی شبکه شما قرار خواهد گرفت. اطلاعات می تواند از کمتر از یک ترابایت تا بیشتر از ۵۰۰ ترابایت باشد.

 

منبع: فالنیک


سهیل نوروزی

من یه گیک علاقه مندئ به تکنولوژی هستم. فردی خلاق، خوش زوق و همیشه آماده برای یادگرفتن. از بچگی با خانواده ویندوز قد کشیدم و بزرگ شدم. در نوجوانی به دنیای متن باز و لینوکس علاقه مند شدم و بعدا نیمچه گازی هم به اپل زدم. به زبان انگلیسی مسلط هستم وعلاقه مندم چیزهای بیشتری یادبگیرم و تجربیات و دانسته هایم را با بقیه افراد به اشتراک بگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *