طوفان فکری

منتشرشده توسط سهیل نوروزی در تاریخ

اگر ندانید ایده پردازی و طوفان فکری Brainstorming چیست، -که احتمالش کم است- حتما از آن بار ها در زندگی خود استفاده کرده اید و اگر مدیریت و یا ریاست و رهبری گروهی از افراد را بر عهده داشته باشید یا دارای کسب و کار باشید استفاده از تکنیک طوفان فکری در ایده پردازی و یا خلق اید،  یک روش کاربردی برای شما به حساب می آید.

۱طوفان فکری چیست؟

طوفان فکری یا Brainstorming در واقع یک روش یا تکنیک برای پیدا کردن بهترین روش و یا ایده پردازی برای حل مسئله است. در این روش استفاده از ایده های گروه یا مجموعه در کنار یکدیگر و یا کمک یگدیگر به مجموعه ایدهای افراد به صورت منفرد  ترجیح داده می شود.

زمانی که گروه، سازمان، مجموعه نیاز به کشف یک راه حل و یا ایده پردازی داردف همه افرادی که در این راستا می توانند کمک کنندده و یا تاثیر گذار باشند کنار یکدیگر جمع شده و شروع به معرفی ایده های خود می کنند. سپس با همفکری و بررسی شرایط و راه حل ها بهترین ایده یا راه حل توسط کل گروه انتخاب و به عنوان جواب مسئله مورد استفاده قرار می گیرد.

در طوفان فکری:

  • با توجه به اینکه باید ایده هایی تولید شود تا بهترین گزینه انتخاب شود طبیعی است که با افزایش تعداد ایده ها احتمال به دست آمدن نتیجه مطلوب هم بالاتر می رود
  • اگر شما عضوی از این گروه هستید باید بدانید که امکان تقابل یا نقدیک ایده وجود ندارد، هر کس می تواند ایده خود را مطرح کند. این شما هستید که باید به تکمیل و پرورش این ایده بپردازید.
  • هر نوع ایده ای، با هر رویکردی می تواند مطرح شود. ایده ها محدودیت یا چهارچوبی خاص ندارند
  • با مطرح شدن ایده ها، حال زمان کنار هم قرار دادن ایده ها، هم فکری، و به دست آوردنبهترین نتیجه از دل این راه حل هاست.

احتمالا شما کاربران دانسته یا ندانسته قبلا از این روش استفاده کرده اید و خلاقیت های گروهی را در یافتن جواب تجربه کرده اید. حال در این مقاله پس از معرفی طوفان فکر نوبت به ۱۱ تکنیک می رسد که در طوفان فکری به شما کمک می کند تا در مسائل جدی از ان ها کمک بگیرید و بهترین نتیجه حاصل شود.

معرفی ۱۱ تکنیک متفاوت در طوفان فکری

وقتی در مسیر زندگی راهتان مسدود می شود،  نگران نباشید که از جملۀ ” قدیمیه اما کاربردی ” برای حل مشکل  استفاده کنید.

صدها گزینه برای طوفان فکری وجود دارد و در سراسر جهان دیجیتال پرشتاب ما گنجانده و لیست شده است. با این حال، برای برخی از روش های کلاسیک ممکن است طوفان فکری بسیار بهتر از  برنامه و روش های تازه متولد  باشد.

همه چیز برای پیدا کردن بهترین راه حل برای شماست با در نظر گرفتن سبک های یادگیری، اولویت ها و هرپشتیبانی ای که ممکن است در دسترس داشته باشید. دفعۀ بعد  که در تصمیم گیری کم آوردید یا نمی توانید به جلو حرکت کنید، یکی از این روش های طوفان فکری را امتحان کنید. ممکن است از اینکه هنوز چقدر مؤثر هستند شگفت زده شوید.

۲جابه جایی هم اندیشی  Teleporting Storming

با مشکلی مواجه هستید و به نظر نمی آید راه حل درست و دقیقی برای آن پیدا کنید. تصور کنید که در جای متفاوت و یا زمان متفاوتی هستید. آیا با آن مشکل در موقعیت های مورد علاقۀ خود مانند وقتی که در اتاق خود هستید برخورد می کنید؟ اگر ۱۰ سال پیش بود و شما میل به ریسک بیشتری داشتید چه؟ از دیدگاه دیگری این را تصور کنید تا مسیر پیش رو روشن تر شود.

پس زمانی که در جلسه طوفان فکری هستید و یا هر شرایطی که نیاز به ایده پردازی و کشف راه حل دارید،  برای به دست آوردن اید های بهتر و کاربردی سعی کنید خود را در زمان و مکان دیگر و در شرایطی متفاوت،  متناسب با مسئله تصور کنید. این زمان، محیط و مکان متفاوت ایده های بیشتری به ذهن شما منتقل می کند.

۳تصور کردن هم اندیشی Figuring Storming

آیا می توانید تصور کنید چگونه ممکن است یک نفر دیگر از عهدۀ موضوع برآید، چه یک شخص معروف باشد، چه رئیس شما باشد و یا یک نقش الگو؟ مدیر اجرایی آدلیف پراشانت پوری می گوید : ” من دوست دارم با کفش های دیگران راه بروم و این اغلب به من کمک می کند تا مسائل را از زاویۀ جدیدی ببینم.  می دانم تعداد کمی از مردم این کار را انجام می دهند و برای انجام این کار  باید نقش بازی کنید. زیرا شما باید واقعاً به جای آنها باشید تا از ایده های آنها بهره مند شوید. ”

پس تنها کافیست جایگاه خود را در نقش فردی متفاوت تصور کنید یا اصطلاحا پای خود را در کفش فرد دیگری، (مشتری، رقیب، رئیس، معاون، سرمایه گذار، و…) بگذارید تا ایده های شکل جدیدی به خود بگیرند.

۴پر کردن شکاف Mind the Gap

آیا شما این را آگاهانه درک می کنید یا خیر، مشکل واقعی که شما با آن در کشمکش هستید یک gap یا شکاف است. شما می دانید کجا هستید( مرحله A) و کجا می خواهید باشید ( مرحله Z) و شکافی بین این دو موضوع هست که باید پر شود. تمام مراحل لازم برای رسیدن به آنجا را بنویسید ، اکنون شما یک لیست انجام کار محسوس دارید که خیلی آسان تر از پسش بر می آیید. تنها کلفیست پل های خود را برای رساندن نقطه اول به دوم در نظر بگیرید.

 

۵تغییر خصوصیات و ویژگی های خود  Changing Your Attributes

گاهی لازم نیست که خودتان را به عنوان یک فرد کاملاً متفاوت در نظر بگیرید تا زوایای تازه ای ببینید. اگر تنها یک ویژگی متفاوت در شما وجود داشته باشد ،مانند نژاد ، جنس و یا حتی وزن شما – می تواند باعث شود که چالش را متفاوت ببینید. به عنوان مثال اگر موضوع یک ایده تناسب اندام است خود را فردی دارای اضافه وزن، کوتاه قد، و… یا اگر چالشی تکنولوژی است خود را فردی با گوشی ۳۰۰ هزار تومانی و نا آشنا به تکنولوزی تصور کنید و ….

هر زمانی که یک ویژگی را تغییر دهید، شکاف های ناخودآگاهِ شما درِ جدیدی را باز می کند که می تواند شما را به جواب برساند.

۶نقشه ذهنی Mind Mapping

شاید کلاسیک ترین روش بین همه، قرار دادن هدف در وسط تکه ای کاغذ یا تخته و سپس تقسیم آن به چند زیرموضوع باشد. این روش ایجاد زیرمجموعه های زیادی را ممکن می سازد، همچنین ایده هایی که از آنها به دست می آید. این برای نویسندگان و سایر کسانی که الگویی را خلق می کنند و به دنبال همبستگی هستند، عالی است اما برای به دست آورن کمی نوآوری بیشتر آزادی عمل دارند.

۷روش تخیلی Superstorming

اگر شما می توانستید هر گونه ابرنیرویی داشته باشید، چگونه بخش جرقۀ فکری خود را تغییر می دادید؟ تغییر ناگهانی به یک فدر نامرئی ممکن است شما را به یک رویکرد بی پرده و تهاجمی وانمود کند. داشتن بینایی پرتو ایکس سوپرمن قطعا می توانست به شفافیت مسائل کمک کند. تفریحی کار کردن به عنوان یک سوپرمن ممکن است بیشترین تنوع را به همراه داشته باشد.

۸روش اثر مدیچی Medici Effect Storming

اثر مدیچی شرح می دهد که چگونه ایده ها ممکن است به وضوح مربوط به اولین تجربه ها باشند. برای توضیح بیشتر تصور کنید که شما برای سه دوست خود که یکی آشپز رستوران، دیگری یک پدر و فرد دیگر فرد است که زیاد به رستوران میرود لغت “پیتزا” را ذکر کنید وبگویید که اولین چیزی که ذهن شما خطور می کند، چیست؟

احتما پاسخ های متفاوت و مرتبط با محیطی که فرد حضور داشته و تجربه کرده است به ذهن آن ها خطور خواهد کرد. احتمالا آشپز  روش های پخت و زمانی که در حال چینش مواد است، پدر لحظه پرداخت پول برای خرید پیتزا برای فرزندش و فرد معمولی لحظه ای که در پنیر آغشته به سس کچاب در حال کش آمدن است را متصور خواهد شد.

با این حال، اگر شما به دنبال همبستگی هستید، موارد مشابهی بیشتر از آنچه فکر می کنید، پیدا خواهید کرد. شاید هدف شما کسب یک جایزه خاص باشد- با نزدیک شدن به دیگر برندگان(حتی اگر آن جایزه متفاوت باشد) می توانید آنچه که آنها مشترک داشته اند و آنچه شما می توانید طبق عادت خود در نظر بگیرید، تعیین کنید.

۹کور نویسی Blind Writing

این روش می تواند برای هر نوع روش خلق راه حلی با هر موضوعیتی به کار رود. خودتان را وادار کنید تا خودکار را به سادگی برای حداقل ۱۰ دقیقه روی کاغذ قرار دهید تا به ایده های جدید به ذهن برسد. تنها قاعده این است که شما باید به نوشتن ادامه دهید حتی اگر یادداشت برداری باشد، ” من نمی دانم راجع به چه چیزی بنویسم.” در نهایت شما با چیزی روبرو خواهید شد . چه برنده باشید چه بازنده مهم نیست، زیرا حداقل شما بخشی از ذهن خود را وادار به نوشتن می کنید. به صورت خلاصه هر آنچه از ذهنتان هنگام فکر کردن به موضوع می گذرد را روی کاغذ بیاورید. حتی اگر مورد بی معنی باشد.

۱۰ایده پردازی گروهی  Group Ideation Storming

در مبحث تعداد همیشه دوتا با ارزش تر از یکی است. در خلق ایده هم همین منوال رعایت می شود.  زمانی که جلسات هم اندیشی گروهی تشکیل می شود، یا وقتی شما در گروه به بحث کردن راجع به ایده ها می پردازید، به طور طبیعی از یکدیگر تغذیه می شوید و چیزهای بیشتری را کشف می کنید. این امر می تواند به ویژه برای افراد گروه مفید باشد مانند هنرمندانی که اغلب به صورت انفرادی کار می کنند.

۱۱هم اندیشی معکوس Reverse Storming

این یک رویکرد است که وکلا بسیار دوست دارند. در نظر بگیرید که اکثر مردم در موقعیت شما قرار می گیرند و سپس روش هایی را برای انجام کارها کشف می کنند. یکی از راه ها این است که از خودتان بپرسید: ” چگونه می توانم جلوی اتفاق افتادن این مورد را بگیرم؟” این یک روش است برای جستجوی راه ها و رویکردهایی که تنها گزینه شماست.

مهم نیست چه روشی برای شما چاره ساز است، این همیشه به آزمایش کردنش می ارزد. شما ممکن است دریابید که تکنیک های متعددی وجود دارد که به شما کمک می کند در غیر این صورت چه کسی می داند شما چه جیزی را ازدست می دهید؟

دسته‌ها: توسعه فردی

سهیل نوروزی

من یه گیک علاقه مندئ به تکنولوژی هستم. فردی خلاق، خوش زوق و همیشه آماده برای یادگرفتن. از بچگی با خانواده ویندوز قد کشیدم و بزرگ شدم. در نوجوانی به دنیای متن باز و لینوکس علاقه مند شدم و بعدا نیمچه گازی هم به اپل زدم. به زبان انگلیسی مسلط هستم وعلاقه مندم چیزهای بیشتری یادبگیرم و تجربیات و دانسته هایم را با بقیه افراد به اشتراک بگذارم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *